Zwalczanie rybików

Zwalczanie rybików


Znalazłeś rybika cukrowego w swoim domu? Nie ma powodu do zmartwień. Ten niewielki insekt nie jest szczególnie szkodliwy, nie przenosi chorób i nie atakuje ludzi. Obecność rybików może być jednak uciążliwa, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób je zwalczać.

Rybik cukrowy – co to?

Rybiki cukrowe, zwane też srebrzykami, to owady o długości do 10 mm. Oprócz charakterystycznego wyglądu, któremu zawdzięczają swoją nazwę, srebrzyki wyróżniają się również długimi, nitkowatymi czułkami. Ich ulubionym pożywieniem są produkty mające w swoim składzie skrobię i inne polisacharydy, np. żywność dla ludzi, martwe owady, papier czy kleje organiczne. Rybik może przeżyć bez pożywienia nawet 1 rok.

Gdzie najczęściej występują rybiki?

Srebrzyki przybyły na nasz kontynent z ciepłych krajów, dlatego nic dziwnego, że najchętniej przebywają w ciepłych, ciemnych i wilgotnych miejscach, takich jak toalety czy łazienki. Insekty te szybko się rozmnażają, a samica rybika może złożyć do 20 jajeczek. Rybiki nie lubią światła, dlatego najczęściej bytują w miejscach zaciemnionych.

Jak pozbyć się rybików?

Istnieją domowe sposoby na zwalczanie rybików, takie jak sok z cytryny, lawenda czy pułapka na srebrzyki. Jednak metody te są krótkotrwałe, a znalezienie jednego rybika oznacza zwykle, że w naszym domu jest ich więcej. Aby skutecznie pozbyć się insektów, należy zastosować profesjonalne środki owadobójcze. Marlon DDD to firma z wieloletnim doświadczeniem w zwalczaniu rybików cukrowych. Dobierzemy metodę dezynsekcji do konkretnego problemu i doradzimy, jak uniknąć występowania srebrzyków w przyszłości, na przykład poprzez zmianę wentylacji czy zatkanie szczelin.