Zwalczanie pluskiew

Zwalczanie pluskwy


W przeciwieństwie do mrówek pluskwy nie przemieszczają się gromadnie w poszukiwaniu pożywienia.

Te insekty znajdują ofiarę, a następnie przyczepiają się do ubrania człowieka i osiedlają się w środowisku, które im odpowiada. W związku z tym, że pluskwa wędruje wraz z człowiekiem, można nieświadomie przywieźć ją do domu z wakacji, pensjonatu, akademika, szpitala, kina, pociągu czy samolotu.

Popularność podróży sprzyja występowaniu problemu, dlatego w ostatnich latach obserwujemy zwiększone zainteresowanie usługą zwalczania pluskiew.

Jak pozbyć się pluskwy?

W celu pozbycia się pluskwy stosuje się metody chemiczne oraz fizyczne. Jako specjalistyczna firma która od 2010r. zajmuje się dezynsekcją przetestowaliśmy wszelkie dostępne metody parowania, wymrażania oraz zamgławianie.

Metody termiczne czyli parowanie lub wymrażanie mają podstawowe wady: działają na bardzo małej powierzchni (tam gdzie przyłożymy dyszę) oraz przez krótki moment tylko tu i teraz. Po kilku sekundach powierzchnia powraca do temperatury otoczenia.

Jedyną metodą, która daje praktycznie 100% skuteczność jest metoda zamgławiania. Polega ona na naniesieniu preparatu chemicznego (najczęściej permetryny - której toksyczność jest niska) na powierzchnię podłóg, wnętrza łóżek, ścian. Podstawową przewagą nad metodami chemicznymi jest to, iż działa aktywnie na powierzchni przez kilkanaście dni. To pozwala nam stworzyć narzędzie do walki z pluskwami, do których nie dotarliśmy podczas zabiegu. Preparaty których używamy mają działanie kontaktowe - nie ma możliwości aby zatruć się nimi oddychając (po odpowiednim czasie karencji zabiegu). Do zatrucia mogłoby dojść przy niezastosowaniu się do naszych wskazówek tj. wprost wprowadzeniu do ust środka naniesionego na powierzchnie opryskane np. poprzez polizanie.

Bardzo chcielibyśmy aby była dostępna metoda w pełni ekologiczna, która zadziała. Dla nas byłoby to również zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie ale z pełną stanowczością stwierdzamy, iż na tę chwilę takiej metody nie ma. Metodami termicznymi można się tylko i wyłącznie wspomagać się w zwalczaniu pluskwy - ale nie da się ich zastosować samodzielnie aby w pełni uzyskać zamierzony efekt.

Przygotowanie do zabiegu:

Kuchnia:

Kuchnia jako oddzielnie pomieszczenie:

  • gdy posiada drzwi to wystarczy je zamknąć a przerwę między podłogą a skrzydłem drzwi uszczelnić taśmą;
  • gdy kuchnia nie posiada drzwi, proszę użyć dobrej jakości folii malarskiej (grubszej) oraz taśmy np. tynkarskiej (posiada mocny klej) i zakleić otwór drzwiowy. W ten sposób to co jest w środku jest bezpieczne, nie będzie konieczności mycia po zabiegu.

Kuchnia połączona z salonem:

Sugerujemy aby zaopatrzyć się w grubą folię malarską oraz dobrej jakości taśmę (np taśma tynkarska) i zabezpieczyć meble tak jak do malowania czyli nałożyć płachtę folii na meble i na pełnym obwodzie przykleić taśmą.

Żywność której nie ma gdzie schować można umieścić w pralce, zmywarce, lodówce - to są miejsca w 100% szczelne.

Ochrona żywności oraz środków osobistych

Prosimy o pochowanie jak najwięcej żywności do lodówki, to co nie zmieści się można schować do zmywarki lub pralki – są to szczelne miejsca w Państwa domu. To co się nie zmieści można umieścić w szafkach kuchennych – rekomendujemy wcześniejsze użycie worków foliowych.

Szczoteczki do zębów, przybory do makijażu, lekarstwa powinny zostać również zabezpieczone a najlepiej zabrane z Państwem poza mieszkanie.

Łóżka oraz meble

Konieczne jest opróżnienie łóżek w taki sposób aby nasz pracownik miał pełny dostęp z każdej ze stron łóżka. Jest to kluczowy element w zwalczaniu pluskwy. Kołdry oraz poduszki wraz z owleczkami prosimy ułożyć w kostkę w tym samym pokoju na stole bądź komodzie ( nie należy ściągać owleczek – wypierzecie je Państwo po powrocie do mieszkania temperatura minimum 60 stopni).

Prosimy o odsunięcie mebli na 20-30 cm od ścian, meble które są w zabudowie stałej lub nie ma możliwości ich odsunięcia pozostają w takiej formie jak obecnie.

Odkurzanie

Koniecznie należy dokładnie umyć oraz odkurzyć podłogi mieszkania. Sugerujemy wyrzucenie worka z odkurzacza ( możliwość wciągnięcia pluskiew). Następnie podłogi należy umyć wodą z płynem.

Zabezpieczenie elektroniki

Sugerujemy zabezpieczenie elektroniki np telewizor, ekspres, czajnik folią malarską/workami na śmieci zamocowaną dobrej jakości taśmą klejącą. Konieczne jest poprawne zamocowanie foli ponieważ zabieg wykonywany jest maszyną która dmucha pod bardzo dużym ciśnieniem i pod wpływem podmuchu nie może jej zerwać.

Zabawki dzieci typu pluszaki, gryzaki, puzzle proponuję pochować do dużego worka na śmieci 120L i umieszczenie go zamkniętego w łazience lub na balkonie.

Ubrania pozostają w szafach, nie ma konieczności ich prania po zabiegu. Nawet gdyby pluskwy znalazły się w ubraniach, to idąc w Państwa strone jako żywiciela przejdą przez substancję naniesioną na powierzchnie podłóg oraz łóżka co doprowadzi do śmierci.

Łóżeczko dziecięce

Naszym zdaniem łóżeczko dziecięce powinno pozostać w pomieszczeniu, w którym pierwotnie się znajdowało i powinno zostać poddane zabiegowi. Po powrocie do domu należy minimum dwukrotnie umyć szczebelki, barierkę gorącą wodą z płynem.

Prosimy o ściągnięcie obrazów i ułożenie ich wzdłuż jednej ze ścian – frontem w jej kierunku. Wszelkie rzeczy „lotne” np ramki ze zdjęciami powinny zostać w pozycji leżącej ( aby podmuch powietrza nie doprowadził do ich strącenia).

Dywany

Jeżeli jest możliwość prosimy aby zostały zwinięte i postawione w rogu pokoju. Prosimy nie rozwijać ich ponownie przez okres 1,5 msc od pierwszej dezynsekcji.

Kwiaty

Jeżeli jest to możliwe można przenieść kwiatki do łazienki. Nigdy nie zdarzyło się aby jakikolwiek kwiatek ucierpiał po zabiegu. Wyjątkiem są storczyki, które od podmuchu tracą kwiatki ale za kilka msc kwitną ponownie.