Zwalczanie prusaków

Zwalczanie prusaków karaczanów


Zauważyłeś karalucha? Możliwe, że to tylko prusak. Informacja ta jest niezbędna do dobrania skutecznej metody dezynsekcji. Istnieje wiele przyczyn pojawienia się prusaków karaczanów w domu, a zlokalizowanie jednego owada oznacza najczęściej, że może być ich więcej.

Prusaki a karaluchy – różnice

Karaluchy są większe od prusaków, a ich rozmiar może sięgać nawet 3 cm. Owady te są również ciemniejsze niż prusaki, mają czułki, poruszają się wolno i potrafią wspinać się po chropowatych powierzchniach. Z kolei prusaki osiągają rozmiar do 1,5 cm, mają brązowy kolor i dwa znamiona na grzbiecie. Ich cechą charakterystyczną są również długie, ruchliwe czułki, małe odnóża, włoski i przywry. Owady te dobrze wspinają się nawet po gładkich, śliskich powierzchniach i rozmnażają szybciej niż karaluchy. Pojawiając się w środowisku, w którym bytują karaluchy, prusaki doprowadzają do wyeliminowania ich populacji.

Dlaczego prusaki pojawiają się w domu?

Zarówno prusaki, jak i karaluchy uwielbiają mieszkać w kuchni, gdyż właśnie tam mają pożywienia pod dostatkiem. Owady te pojawiają się również w miejscach, w których często można znaleźć okruchy, czyli niemal w każdym domowym pomieszczeniu. Warto więc przestrzegać zasady, by nie spożywać posiłków poza kuchnią – w ten sposób można zredukować ryzyko problemu. Pamiętaj też, by przechowywać żywność w szczelnie zamkniętych pojemnikach, regularnie czyścić miski domowych zwierząt i na bieżąco wyrzucać śmieci.

Zmniejsz ryzyko wystąpienia prusaków

Karaluchy i prusaki mogą przetrwać bez pożywienia nawet miesiąc, ale brak wody oznacza dla nich śmierć w ciągu tygodnia. Aby nie stwarzać warunków sprzyjających występowaniu owadów, usuwaj więc wszelkie źródła wilgoci, takie jak kapiący kran czy mokry zlew. Zadbaj również o to, by zaślepić szczeliny w ścianach i zabezpieczyć kratkę wentylacyjną za pomocą siatki o bardzo małych oczkach.

Czy prusaki są niebezpieczne?

Zarówno prusaki, jak i karaluchy, przenoszą wiele chorobotwórczych drobnoustrojów, bakterii i pleśni. Ich występowanie stanowi więc niebezpieczeństwo dla człowieka, gdyż może doprowadzić do takich chorób jak zatrucia pokarmowe, gruźlica, dżuma, czerwonka, tyfus, syfilis, tężec, świąd czy AIDS. Jeśli zauważysz w swoim domu prusaka, jak najszybciej skontaktuj się z nami i zamów usługę dezynsekcji.


Darmowa wycena